Yardım

Sıkça Sorulan Sorular

1 - allwin Markası Hakkında ?

* allwin markası firmamızın tescilli markasıdır.

2 - Garanti  Süresi  ?

* Tüm ürünlerimiz satın aldığınız tarihten itibaren 2 yıl firmamız tarafından garanti altındadır.

3 - Garanti Koşulları ?

* Sanayi ve Ticaret Bakanlığın belirlemiş olduğu koşullar geçerli olmakla beraber.  Garanti belgesinde satıcı firmanın kaşe imzası ve satın alınma tarihi bulunması gerekiyor veya ürünün faturasını ibraz edilmesi gerekmektedir.

4 - Müşteri  Hizmetleri ?

* Ürünlerimiz ile ilgili tüm sorularınız ve teknik  destek almak için 0212 266 87 87 no.lu hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Çalışma saatlerimiz 09:00 - 18:00 dir.

5 - Anlaşmalı Kargomuz ?

* Tüm ürünlerimiz ile ilgili Garanti Dahili ve Harici onarımlarınız için ARAS KARGO ile anlaşmamız bulunmakta olup. Ücretsiz olarak karşı ödemeli gönderi yapabilirsiniz. İlgili kargo şubesine şirket kodumuz olan130173691351 no.lu numarayı belirtmeniz halinde firmamız ile ilgili tüm bilgilere ulaşılmaktadır.

6 - Desen Kilidi veya Şifre unutulması ?

* Desen kilidi veya şifre unutulması gibi hatalar kullanıcı hatası olup. Garanti harici işlem yapılmakta olup. Gerekli onarım ücreti teknik servis fiyat listesi bölümünden ulaşabilirsiniz.

7 - Recovery(Tuş ile yazılım) Modu ?

* Tüm modellerimiz kendi kendi yazılım atma özelliğine sahip olmamaktadır. Aşağıda listesi belirtilmiş modellerimiz ise Recovery modu bulunmaktadır.

A150DC(Dört Çekirdekli Modeli) , A700 , A700DUE, A1001DUE modellerimiz recovery modu bulunmakta olup. Cihaz kapalı konumda iken ses açma(+) tuşu ile Açma kapama tuşuna aynı anda basılı tutarak recovery moduna geçiş sağlayabilirsiniz. 

8 - 3G li Tablet Pc Modellerimiz Hakkında

* Tüm 3G li tablet pc modellerimiz Normal Sim Kart boyutu olarak yapılmış olup. Kesik ve eklentili sim kartların kullanılması halinde sim kart yuvalarında bozulma ve deformelere neden oluyor. Bu nedenle meydana gelen arızalarda garanti harici işlem görmektedir. İlgili onarım masrafına Teknik servis fiyat listesi bölümünden ulaşabilirsiniz.

9 - Garanti dışı kalma koşulları ?

* Tüm modellerimize firmamızın onayı ve satışına izin verilen aksesuarlar kullanılması gerekmektedir. Başka marka veya  muadil ürün kullanımı halinde cihazlarınız garanti dışı kalmaktadır.
   Cihazlarımıza farklı yazılım kullanılması veya yüklenilmesi halinde yine garanti dışı kalmaktadır.

10 - Cihazlarımızın Yazılımı Hakkında ?

* Tüm modellerimizin yazılımları teknik servisimizde mevcut olup. Yetkili olmayan bayilere veya satış yapmayan bayilere yazılım desteği vermemekteyiz. Yazılım için ürünlerin tarafımıza ARAS KARGO ile gönderimi yapılması gerekmektedir.